II Liceum Ogólnokształcące
w Łańcucie


ul. Grunwaldzka 11
37-100 Łańcut


2lolancut@wp.pl


Tel: (17) 225 36 74
Fax: (17) 225 28 26


Zespół Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie: II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Nr 1

Zaproszenie na spektakl Grupy Teatralnej "Trema" z Husowa

W sobotę i niedzielę (21 i 22 marca 2015) w Ośrodku Kultury w Husowie będzie ciekawie - "strasznie i śmiesznie". Wystawiony zostanie spektakl "Ciemno" w reżyserii Pani Haliny Chomy. Na deskach husowskiej sceny będzie można zobaczyć także Absolwentów naszej szkoły. W sobotę Amatorska Grupa Teatralna "Trema" będzie również obchodzić jubileusz 15-lecia istnienia.

Zapraszamy!

„4 jabłka” - teatralny ukłon dla Korczaka

Szkolna Grupa Teatralna włączyła się w obchody Roku Janusza Korczaka, przygotowując nowy spektakl. Jako osnowę akcji wykorzystaliśmy niezrealizowany jeszcze pomysł absolwenta szkoły i członka naszej grupy teatralnej – Grześka Supersona. Mówiąc o Starym Doktorze postanowiliśmy tym razem nie odzwierciedlać jego życia, ale jego podejście do dzieci i młodzieży. Wraz z bohaterką podążaliśmy przez różne etapy rozwoju młodego człowieka, wspominając swoje własne „małe-wielkie” kłopoty dzieciństwa.

Jabłka z tytułu naszej sztuki są symbolem marzeń, dążeń i nadziei, które ma każdy człowiek, szczególnie w dzieciństwie i młodości. Janusz Korczak miał do tych młodzieńczych pragnień ogromny szacunek, więc i my postanowiliśmy się nad nimi pochylić, a raczej spojrzeć w górę.

Czytaj więcej...

Prawdziwa nowoczesna sztuka w naszych rękach - spektakl "Polonez"

Kilka miesięcy temu zostaliśmy zaproszeni do projektu „Akademia Młodych Artystów” zainicjowanego przez Łańcuckie Stowarzyszenie Oświatowe przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna. W obrębie projektu kilka grup w różnym wieku pracowało nad wybranymi przez siebie przedstawieniami teatralnymi. Nam trafiła się gratka w postaci niedawno stworzonego tekstu „Polonez” Jacka Getnera. Sztuka świetnie nadawała się dla nas! Po pierwsze ze względu na aktualne zagadnienie buntu realizowanego w ramach współczesnej popkultury, a po drugie za sprawą potencjału multimedialnego.

Czytaj więcej...

Spotkaj współczesną złośnicę!

To było przedsięwzięcie! Teatr wziął na tapetę komedię samego Szekspira, utwór o bardzo uniwersalnym temacie. Wybraliśmy formę uwspółcześnioną. Tekst został opracowany według przekładu Stanisława Barańczaka. Pomysłów na prezentację postaci było wiele. Aktorzy odgrywający starsze pokolenie bohaterów ustylizowali się na „mafiosów”, zaś sama złośnica przyodziała strój współczesnej buntowniczki. Popracowaliśmy tez nad tempem akcji wprowadzając układy taneczne. A że efektów komicznych nigdy dość, pojawiły się również nietypowe rekwizyty – konie na biegunach. Wielka energia i poczucie humoru aktorów napełniły na ponad godzinę śmiechem naszą salę gimnastyczną!

Czytaj więcej...

"Trema" bez tremy - nasi uczniowie na deskach teatru

Od 1 lutego można oglądać nowe przedstawienie Amatorskiej Grupy Teatralnej „Trema” z Husowa. Twórczynie spektaklu, panie: Halina Choma i Iwona Nosek, sięgnęły do tradycji XIX-wiecznej, wybierając do inscenizacji tekst Jana Aleksandra Fredry „Consilium facultatis”. Na scenie można oglądać uczniów II Liceum Ogólnokształcącego i I Liceum Profilowanego: Annę Chomę, Katarzynę Pelc, Agnieszkę Bachnacką, Marcina Bembenika, Marcina Jakielaszka i Łukasza Szala.

Czytaj więcej...

"Bici biją" na scenie

4 marca 2009 roku w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie został wystawiony spektakl teatralny pt. „Bici biją”. Sztukę tę przedstawiła Grupa Teatralna Zespołu Szkół nr 1 w Łańcucie. Wśród widzów znaleźli się zaproszeni goście: Adam Krzysztoń - Starosta Powiatu Łańcuckiego oraz Krystyna Gruca - Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa. Publiczność stanowili zaproszeni uczniowie łańcuckich gimnazjów oraz młodzież naszej szkoły.

Treść przedstawienia dotyczyła zachowań agresywnych i ich źródeł. Historia młodych bohaterów obrazowała psychologiczne i społeczne mechanizmy narodzin i rozwoju postaw, w które wpisana jest przemoc. Sztuka w realistyczny sposób prezentowała różne przejawy agresji: od fizycznej do słownej, od zastraszania po upokarzanie.

Czytaj więcej...

Teatr bawi dzieci

Dzieci to bardzo wymagająca widownia. Przekonali się o tym szkolni aktorzy, którzy podczas zabawy choinkowej dla młodszych kolegów przedstawili kabaretową wersję bajki o Królewnie Śnieżce. I… odnieśli sukces! Mnóstwa śmiechu przysporzyło chodzące i wyglądające z ram „lustereczko”, nieskoordynowane ruchy i dezorientacja krasnoludków, wreszcie zmuszanie Księcia do pocałowania Śnieżki. Aktorzy zaprosili też widzów do wspólnej zabawy. Mogli się przyłączyć do radosnego korowodu krasnali, a także pomóc odszukać Księcia.

Czytaj więcej...

„Bożonarodzeniowe cuda” - spektakl opłatkowy

Kilkunastoosobowa grupa aktorów i wspaniały zespół wokalno-instrumentalny wprowadziły do szkoły świąteczny nastrój. Wśród zgromadzonych widzów rozegrały się trzy sceny wigilijne. Wśród śpiewu kolęd poznawaliśmy współczesne ścieżki ludzi, dla których święta nie miały być pełnym ciepła i spokoju czasem. Ich historie toczyły się zaskakująco i choć nie kończyły się typowym „happy endem”, zyskiwaliśmy pewność, że w święta każdy zazna pokoju i że warto być wrażliwym na małe i wielkie kłopoty innych ludzi.

Czytaj więcej...

Występ teatru na Dzień Patrona Szkoły - spektakl "Korczak. Pamiętnik"

Święto Patrona Szkoły – Janusza Korczaka – uczciliśmy, przygotowując krótki spektakl według jego „Pamiętnika”. W formie powiązanych ze sobą krótkich dialogów i monologów bohaterów – ludzi z otoczenia Starego Doktora, dorosłych i dzieci – chcieliśmy pokazać, jakimi wartościami kierował się w kontaktach z innymi ludźmi. Jednocześnie chcieliśmy wzbudzić u widzów refleksję nad aktualnością światopoglądu Korczaka.

Czytaj więcej...