Radość, wzruszenie, duma – takie emocje towarzyszyły wielu zgromadzonym 11 listopada 2018 roku podczas uroczystych obchodów setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie. Po raz trzeci zaproszenie do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zgromadziło pełną salę śpiewających.
W świąteczny, podniosły nastrój wprowadziły nas pary, które na scenie, w ludowych, barwnych strojach zatańczyły poloneza, narodowy taniec polski.
Potem dosłownie i w przenośni zaśpiewały pokolenia – dzieci, młodzież, dorośli, czasem całe rodziny z dziadkami. Wspólny śpiew jednoczył, był powodem do radości i wzruszeń. Radość przepełniała serca organizatorów, kiedy mury tej prawie 120 – letniej szkoły wypełniały się na przemian głośnym, chóralnym śpiewem i gromkimi brawami dla intonującej ten śpiew młodzieży. Oto szczegółowa relacja z tego wyjątkowego wydarzenia:

Gospodarzami tego spotkania byli: Pani Małgorzata Kupis dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Korczaka w Łańcucie i Pan Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki. Miło nam było gościć również m.in. Panią Barbarę Pilawę – Kraus Wicestarostę Łańcuckiego, Panią Joannę Rupar Wiceburmistrza Miasta Łańcuta, Panią Agnieszkę Galos wiceprzewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz wszystkich tych, którzy 100 – lecie Niepodległości zechcieli świętować razem z nami.

Śpiewaliśmy pieśni kilku pokoleń Polaków. Nie zabrakło tych, które powstawały w latach 1914 – 1918 („Szara piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie” itd.), a także tych z czasów II wojny światowej, czasów Powstania Warszawskiego („Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”). Pamiętaliśmy również o piosenkach i pieśniach patriotycznych z lat ’70, ’80 („Biały krzyż”, „Mury”, „Ojczyzno ma”).
Razem z uczniami i absolwentami II Liceum Ogólnokształcącego, Moniką Michną, Łukaszem Drozdem, Michałem Golenią, zaśpiewali również, wykonując solowe utwory, Karolek Parys – przedstawiciel najmłodszego pokolenia śpiewających oraz Marysia Kochman, harcerka VII Łańcuckiej Drużyny „Paproć” imienia Alicji Boratyn.

Wzruszenie udzielało się zapewne wszystkim uczestnikom spotkania, kiedy wspólnie oglądaliśmy film promujący piękną Polskę 2018. Mając w pamięci trudną historię, z dumą patrzyliśmy na polskie zabytki, podziwialiśmy najciekawsze zakątki.
Ze wzruszeniem powtarzaliśmy w myślach za recytującymi: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba / Podnoszą z ziemi przez uszanowanie /  Dla darów Nieba…/ Tęskno mi, Panie…”

Niektórzy przyznawali, że uronili łzę po obejrzeniu krótkiego spotu „Godzina ‘W’ – 1 sierpnia Pamiętamy – Wolność łączy”, który przypominał o poległych i żyjących Powstańcach Warszawskich.
Na zakończenie spotkania pod hasłem „Pieśni Patriotyczne – śpiewają pokolenia” w 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości zabrzmiały słowa pieśni „Jak długo w sercach naszych choć kropla polskiej krwi… stać będzie kraj nasz cały, stać będzie Piastów gród…”.

Przygotowując się do obchodów setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, młodzież II LO wykonała wiele prac plastycznych w ramach projektów: „Pocztówka niepodległościowa”, „Droga Polski do niepodległości – plakat i album”, „Orzeł Polski” realizowanych na zajęciach z historii i społeczeństwa. Koordynatorką projektów była Pani Alina Skrzypczak. Prace uczniów i absolwentów zdobiły korytarze naszej szkoły, ściany sali gimnastycznej, a Pocztówki z życzeniami dla Niepodległej były wyeksponowane na stołach.

Z okazji jubileuszu powstał śpiewnik „Pieśni Patriotyczne – śpiewają pokolenia” z ilustracjami uczniów i absolwentów II LO.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie uroczystości z okazji setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, serdecznie dziękujemy!
Tym, którzy przygotowali repertuar i scenariusz spotkania „Pieśni Patriotyczne – śpiewają pokolenia”, młodzieży, która intonowała wspólny śpiew, recytowała, tańczyła. Tym, którzy wykonali dekorację sali gimnastycznej i korytarzy szkolnych; nagłośnili uroczystość. Tym, którzy przygotowali do druku Śpiewnik pieśni patriotycznych. Tym, którzy zajęli się organizacją poczęstunku i słodkimi wypiekami. Nauczycielom, pracownikom szkoły
i młodzieży – serdecznie dziękujemy.

Tekst: Małgorzata Trojnar
Zdjęcia: Bernadetta Kochman